PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=249289}
7,3 184 405
ocen
7,3 10 1 184405
6,7 19
ocen krytyków
Apocalypto
powrót do forum filmu Apocalypto

Średnia głosów 7.3 jest zawyżona, to jeszcze mogę przeżyć. Jednak jak już słyszę że niektórzy oceniają ten film na 9, 10 to nie mogę uwierzyć. Tam jest całe mnóstwo błędów i to tak widocznych że zauważy je 13 latek, kłują w oczy jak nie wiem co. Gdyby jeszcze nie ten koniec to jakoś dało by się to zaakceptować, jednak tradycyjnie ten etap filmu musi być słaby, przeciętny zależnie od filmu.
Zacznę chronologicznie, moglem już coś zapomnieć. Najpierw matka znajdująca się w tym dole rzuca lianą połączoną z patykiem do połowy wysokości ściany i nie ma szans żeby się jej udało. Wystarczyło tylko że dziecko jej podało patyk po kolejnej nieudanej próbie by nabrała zdecydowanie więcej siły. Ja wiem to ją zmotywowało ale żeby aż do takiego stopnia?
Następnie gdy zalewała ich woda i ona wspięła się na kamień zaczął się poród który zakończył się tym że dziecko zostało urodzono w wodzie! Nic mu się nie stało, nie zachłysnęło się, poza tym już miało tyle włosów na głowie co kilku-kilkunasto miesięczny bobas. To była najgorsza scena w całym filmie i od dawna nie spotkałem się z taką głupotą, oczywiście w hollywoodzkim stylu.
Mel rzecz jasna z braku pomysłu i z tego że zapędził się w ślepą uliczkę nie pokazał jak matka została wyciągnięta z dołu razem z dwójka dzieci przez rannego męża. Po prostu reżyser przeskoczył do następnej sceny bo pewnie ośmieszył by się jeszcze bardziej.
To tyle jeśli chodzi o koniec. Wcześniej też nie brakowało kilku wpadek.
Współczesny język nie pasujący do czasów i kultury, bohaterowie wyrażali się jakby akcja działa się w 2010 roku a nie kilkaset lat wstecz. Oprócz tego brak synchronizacji w czasie i to wielokrotnie. na przykład najpierw widzimy że goniący Łapę Jaguara są już blisko by zaraz, kompletnie bez wytłumaczenia zostać w tyle. Na odwrót też.
Po tym jak główny bohater zostaje trafiony strzałą w bok biega jeszcze szybciej niż wcześniej i goniący go napastnicy bez uszczerbku na zdrowiu nie są go w stanie pochwycić. Mamy do czynienia z niesamowitą wydolnością, szybkością wszyscy olimpijczycy, maratończycy , sprinterzy nie mieli by szans w zawodach z takim atletami. Usain Bolt mógłby się spokojnie nabawić kompleksów przy Łapie Jaguara, który z krwawiąca raną spokojnie poprawił by rekord 9,69 s nawet gdyby jeszcze dostał z dwa razy. Zaciekawiło mnie też jak długo byli oni w stanie biec z taką prędkością przez wiele godzin. Wynikało z tego że pogoń ta trwała dość długo, pewnie pół dnia lub więcej.
Scena z pumą na drzewie która jest bardzo blisko ściganego to już był szczyt głupoty. Jak on sobie wypracował taką przewagę nad tym drapieżnikiem. Zastanawiała się czy jest głodna czy może dla zabawy dała mu fory? Jak był w stanie przez tyle czasu przed nią uciekać, ja wiem że chwilę wcześniej sobie trochę odpoczął ale to była zaledwie chwila. Rozśmieszyło mnie też j rozwiązanie tej sytuacji i niebywałe szczęście Łapy Jaguara gdy napastnik wybiegł prosto na pumę.
Można by podać jeszcze więcej takich niedoróbek i przekłamań. Wymienię scenę w której Łapa Jaguara zabija syna wodza. Jestem w stanie zrozumieć że nie pobiegł zaraz za nim bo przezywał śmierć ale dlaczego nie wysłał swoich kompanów w pogoń za nim lub dlaczego sami bez jego rozkazu nie podjęli takiej decyzji. Czas jaki mu dali był dość naciągany.
Podsumowując Mel zepsuł całkiem fajny film ewidentnymi błędami, lenistwem w dopracowaniu scen, lekceważeniem widza takim postępowaniem. Przecież niektóre z tych bzdurnych scen były widoczne już na planie można to było od ręki poprawić. Tak jakby Mela w ogóle wtedy nie było albo miał gorszy dzień. Gibson takimi wpadkami jakby drwił sobie z widza i jego inteligencji jakby wychodził z założenia że część nie zauważy a pozostałym nie będą one przeszkadzać, może przymkną na to oko bo reszta scen to zrekompensuje, nie będzie się o tym pamiętać. Reklama, PR, marka i rozgłos po Pasji też zrobią swoje. Wydaje mi się że w zamyśle targetem filmu mogli być niewymagający nastolatkowie, którzy nie skupiają się zbytnio na filmie i nie wyłapują głupotek Mela. Aczkolwiek mogę się mylić bo było też sporo przesadnej brutalności która mi się nie podobała i według mnie była zbędna. Być może tym też chciał przyciągnąć i zauroczyć widza. Ja bym dał 6 i sądzę że nie należy się więcej bo reżyser robi z siebie i z oglądających momentami idiotę.

ocenił(a) film na 8
noellenoelle

Ksupron. Ja niestety, bylam taka mila i poswiecilam moj drogocenny czas, aby przeczytac twoje żale. Przykro mi, ze film nie porwal cie w niebiosa, ale gdybym miala iść twoim tokiem myslenia zadalabym pytania Dlaczego Titanic uderzyl w górę lodową, akurat wtedy kiedy kate i leonardo po bzykaniu wyszli na zewnątrz? Dlaczego w mission immpossible IV Tom wykonuje pirłety na scianie najwyższego budynku świata w Dubaju jak przecież mógłby to zrobic na scianie Palacu Kultury i Nauki i Warszawie i do cholery, dlaczego nakrecili Matrixa przeciez on nie istnieje!!???!!!!! ;]


Ps. Pozdrawiam wszystkich, co urodzili sie z włosami na głowie. :)

ocenił(a) film na 6
maraya

@maraya
Macie jakiś klub? Przyjmujecie łysych?;)

@noellenoelle
Ja chyba też jestem ślepy, bo jedyne przesłanie jakie dostrzegłem brzmi - nie oglądaj więcej filmów Mela...

ocenił(a) film na 8
LuckyOne

@LuckyOne

Ale tylko łysych na pośladkach. ;]

ocenił(a) film na 6
maraya

Więc odpadam;P

ocenił(a) film na 10
ksupron

Ja powiem tak- można się bawić w poklatkowe oglądanie i dokładne analizowanie ale zapytuję się po jaką cholere? Oceniamy filmy po tym czy nam się podobały, czy coś wniosły w nasze życie itp. a nie potym że między klatką 11 a 12 jest bla bla bla. Ja postawiłem 10 bo uważam że film jest zajebisty i tyle. Imo jeżeli komuś coś się bardzo podoba to niech stawia 10 i tyle.

ocenił(a) film na 10
KapralStolec

Buhahahahaha ale nick buhahahahaha.

ocenił(a) film na 10
tomucho77

Dzięki dzięki miał być śmiszny mam nadzieję że się udało :)

ksupron

Oj tam,oj tam.

ocenił(a) film na 9
ksupron

Jak miał się Tobie podobać film, jak przez cały czas siedziałeś z lupą przy ekranie i doszukiwałeś się błędów... Nie lubię takich ludzi.

ocenił(a) film na 9
ksupron

Joł to nie była puma, jeno czarny (tzw. melanistyczny) jaguar - Panthera onca. Piąteczka.

ocenił(a) film na 10
ksupron

Nie wszystkie te wypociny przeczytałem. Kompletny brak logiki w tym co piszesz. Pokaż mi jakikolwiek film który pokazuje wszystkie sytuacje bez umownych skrótów i uproszczeń.

Akurat filmy Mela są skrajnie realistyczne. Łącznie z tym, że ranny zaszczuty człowiek może niejednokrotnie wykrzesać z siebie nadludzkie wręcz siły, tym, że poród w wodzie to rzecz normalna i powinieneś wynieść tą wiedzę ze szkoły oraz to, że dziecko rodzi się często z włosami oraz, że momentu porodu wybrać sobie nie można a i w sytuacji stresowej miał się jak najbardziej prawo zdarzyć.

ocenił(a) film na 9
seastian

Aż głowa boli jak czytam wcześniejsze wypowiedzi. Rozumiem że każdy ma swój gust, swoje wyrobione zdanie, ale po co czepiać się każdego szczegółu w filmie? Jak się film nie podobał to wystawiacie ocenę, wyrażacie krótko opinię i was nie ma, a nie mądrujecie przez kilka stron a nic z tego nie wynika, bo i tak każdy kieruje się swoim własnym zdaniem.
Mnie osobiście film bardzo się podoba, widziałam go 4 razy, za każdy razem budzi we mnie te same emocje, oczywiście oglądanie go na Polsacie nie jest dobrym pomysłem bo reklamy psują atmosferę, ale i tak lubię wracać do tego filmu. Prawdziwy, brutalny świat, który istnieje w rzeczywistości gdzieś daleko od nas.

Priya12

Co do początkowej wypowiedzi ksuprona, to napisałbym z grubsza to samo, co Dragomir. Jedyne, co w tym filmie było absurdalne, to scena z czarnym jaguarem - faktycznie Łapa Jaguara nie miał jak zdobyć nad nim takiej przewagi, bo wystarczyłoby, żeby zwierzę się na niego rzuciło i go zagryzło.
Później może faktycznie miał zbyt wiele szczęścia, żeby było to wiarygodne, ale coś trzeba było wymyślić, żeby nie przeciągać filmu w nieskończoność.
Aha, i co do jednej z kolejnych wypowiedzi "karzą" od "kazać" pisze się przez samo ż, a nie przez rz. Tylko "karzą" od "karać" pisze się przez rz.

ocenił(a) film na 8
ksupron

Też nie doczytałem tego do końca, bo mi si.ę nie chciało. Jak dla mnie ocena 8 jest trafna. Film jest bardzo dobry, zrobiony z rozmachem, dobrze się oglądało. Zaś nad nieścisłościami nie mam zamiaru się zastanawiać.

ocenił(a) film na 7
ksupron

Nie chcąc zakładać nowego wątku podepnę się bezczelnie pod komiczną wypowiedź autora. Dochodzenie czy Apocalypto zasługuje na niską czy wybitnie wysoką notę jest dowodem na całkowite bierne podejście do tego filmu. Według mnie, był on dokładnie taki jaki miał być. Prawdziwy, realistyczny, kontrowersyjny.. brutalny. Jednych zniesmaczy i zanudzi innych zachwyci. Czyż nie taki produkcje wychodzą spod ręki Gibsona ? Przypomnijmy sobie Pasję, identyczna skrajność odbioru. Osobiście przylepiam mu w pełni zasłużone 7 gwiazdek. I choć produkcje tego pokroju raczej omijam, Apocalypto wciągnął mnie dość skutecznie. Bardzo dobra gra aktorów, świetnie pokazany świat dżungli i panujących tam prawideł. Polecam z czystym sumieniem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones