PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=812420}

Smok życzeń

Wish Dragon
7,3 9 649
ocen
7,3 10 1 9649
Smok życzeń
powrót do forum filmu Smok życzeń

całkiem spoko film

ocenił(a) film na 7

Obejrzeliśmy, dobrze się bawiliśmy. Wszystko okay: fabuła, grafika, narracja. A jednak, pewien niedosyt jest, mam wrażenie, że trochę tutaj poskładano już wykorzystane puzzle. Coraz trudniej zrobić coś nowatorskiego, a szkoda, bo twórcy tutaj mieli naprawdę konkretny potencjał. Notabene historia miłosna w tle - niby taka w wersji lajt, bez dramy, a jakby lepiej zrobiona niż w polskich romkomach, gdzie jedyny powód kibicowania bohaterom jest taki, że im szybciej się zejdą, tym szybciej człowieka z kina wypuszczą...

ocenił(a) film na 7
failsafe

Sporo tam jednak nawiazan do chinskiego stylu zycia i marzen, ale tez wkladka zrozumiala dla zachodniego widza. Owszem, to wykorzystane motywy, ale sam smok powiedzial, ze bajka stara jak swiat, ksiezniczka i wiesniak, wiadomo jak to sie skonczy. Pamietaj, ze jest to koprodukcjaa zachodnio chinska. Starali sie znalezc tematyke i mity zrozumiale dla obu stron. Chinczycy niekoniecznie znaja mit o Midasie, zachodnie dzieci powinny. Z kolei zachod nie rozumie czym jest chinski smok, pewne zwyczaje azjatyckie i wartosci lub ich brak. Nie rozumie np. symboliki zoltego koloru, ot takie drobiazg.
Film troche traci pod koniec. Jakby tworcy sciagali sie z zakonczeniem i watkami, i nie chcialo im sie dalej tworzyc czegos innego niz inni. Do teog momentu mamy nowinki animacyjne, ktore nas zaskakuja - chociazby pojedynek smokow na festiwalu albo warunki mieszkania w hutongu i typowa matka-babcia w traktowaniu dzieci i innych.
Poogladaj inne typowe produkcje, animacje chinskie, Bardzo sie roznia od tego co tasmowo obecnie produkuje zachod.
W jakiej zachodniej bajce mialbys kurczaczka wychowanego od malego, zeby go potem po prostu ot tak zjesc :P

ocenił(a) film na 7
alisspl

sporo filmów dla dzieci oglądam... pewnie więcej niż bym chciał, bo u nas to trochę taki rytuał, że w weekendy w południe rzucamy jakąś "bajkę". I widziałem naprawdę sporo różnych produkcji, w tym takich bardziej egzotycznych, czyli chińskich czy rosyjskich.

Wcale nie uważam, jakoby ten film wnosił coś w obszarze kulturowym - oczywiście jest pokazanych garść zwyczajów chińskich, jednak nie zapominajmy, że to nie jest novum nawet dla dzieciaków. Weź takiego Kung-Fu Pandę, dla przykładu - choć nie odnosi się on bezpośrednio do Chin (są to raczej wyobrażone, alternatywne Chiny w magicznym świecie) to jest tam całkiem sporo odniesień do chińskiej kultury. Albo nawet stara Mulan - notabene wydaje mi się, że smok w tym filmie wyraźnie "mruga okiem" do Muszu. W każdym razie to nie jest tak, że zachodnie dziecko nie wie co to Chiny - powiedziałbym wręcz, że ostatnio mamy dość równy poziom nasycenia pewną podstawową wiedzą o kulturze chińskiej, a bajki zdają się wieść tutaj prym.

Ale, z drugiej strony, tak jak napisałem, to dobry film, przyjemnie się go oglądało i niewykluczone, że daloby radę obejrzeć go ponownie, a to już coś ;-)

ocenił(a) film na 7
failsafe

Chodzi mi o zupelnie inne pojmowanie pewnych rzeczy przez Azjatow, o ktorych przecietny zachodni nie ma nawet pojecia. To tak troche jak ogladanie amerykanskich kreskowek w glebokim prlu, kiedy nie rozumiales czym sa fastfoody, kino samochodowe, jakis Spock.
Mulan jest zlym przykladem, bo wlasnie zrobiono ten film zgodnie z wyobrazeniami zachodu o Chinach, przez co tam zbieral ciegi i jest nielubiany, w tym wlasnie Wu Shu.
Tak, tez mialam wrazenie, ze ten smok to taki troche doroslejszy Wu Shu i brakowalo mi dubbingowania go przez Shtura :)
Kung Fu Panda, to juz wlasnie ta proba spojrzenia na wschod - produkcja Chinczykow. Smok zyczen tak samo - zrobilo go chinskie studio, zeby wlasnie nie bylo zadnych nalecialosci innego spojrzenia animatorow zachodnich. I powoli te roznice w robieniu przez nie zachodnich widac.
Obejrzyj ostatnie produkcje tylko na rynek chinski, nie skomercjalizowane koprodukcje czy rzeczy z czasow przyjazni radziecko-chinskiej. Animacje radzieckie tez bardzo cenie i lubie. Rosyjskie mniej, bo nawet w porownaniu z ZSRR potrafia byc bardziej przeklamane i upolitycznione.
A jak bardzo jednak zachod nie rozumie pewnych rzeczy jest to, ze nazywaja ten film chinskim alladdynem, kiedy sama basn o nim jest wlasnie chinska i dotyczy Chinczyka :).
Azjatyccy widzowie chwala sobie niuanse dot. realiow Szanghaju, no nie powiesz mi, ze to dziecko zachodnie zna ot tak. Moze wiedziec co to Cesarz, smok chinski, ale nie ma pojecia o tych niuansach, ktore z kolei dla chinskiego dziecka sa oczywiste. Tak samo jak to chinskie dziecko moze byc zaskoczone mitem Midasa w tym filmie i nie wiedziec co to, chociaz patrzac na wypowiedz jednego tutaj moze sie okazac, ze sie myle i ze azjatyckie dzieci sa bardziej wyedukowane w symbolice zachodu niz on.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones