PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=34074}

Dersu Uzała

Dersu Uzala
8,0 7 345
ocen
8,0 10 1 7345
8,4 5
ocen krytyków
Dersu Uzała
powrót do forum filmu Dersu Uzała

Film Kurosawy obejrzałem długo po nagraniu go sobie na płytę z telewizji. Bałem się, że trudno mi będzie go wytrzymać – kino japońskie z reguły bywa trudne do oglądania, po dwugodzinnym seansie widz czuje się, jakby obejrzał trzy lub czterogodzinny film. Tym razem jednak doznałem bardzo miłego rozczarowania. Przede wszystkim opowieść Kurosawy o przyjaźni carskiego kapitana, przewodzącego dwóm kolejnym misjom badawczym w Usuryjskim Kraju, i starego myśliwego-koczownika z plemienia Goldów, który służył mu za przewodnika po tajdze, jest piękna z kilku powodów. Po pierwsze dlatego, że jedną z głównych ról, na równi z aktorami, gra urzekająca, dzika i groźna zarazem przyroda rosyjskiego Dalekiego Wschodu – niezwykle efektownie fotografowana, co warto dodać. Po drugie w centrum filmu Kurosawy stoi tytułowy bohater, który jest nie tyle ,,dobrym dzikusem’’, co przepełnionym dobrocią i głębokim szacunkiem dla wszystkiego, co żyje, człowiekiem. W duecie z również bardzo dobrym i prawym rosyjskim kapitanem daje widzom wspaniałą lekcję humanizmu. Niewiele jest filmów, które sprawiają, że oglądający je może stać się lepszym. Dersu Uzała właśnie do nich należy.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones