PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31166}

Asy przestworzy

Aces High
8,5 996
ocen
8,5 10 1 996
Asy przestworzy
powrót do forum filmu Asy przestworzy

Tydzień z życia jednostki lotniczej podczas I wojny światowej. Kino antywojenne, które dość celnie atakuje zarówno dowództwo, jak i samych pilotów. Nie wszystko tu jest jasno powiedziane, ale właśnie za to takie filmy lubię. Młodzi żołnierze są przez indoktrynacje uczeni bezgranicznej miłości do ojczyzny i tworzy im się bohaterów, którzy z kolei są tylko rozgoryczonymi cynikami. Dowódcy by utrzymać dyscyplinę postępują wbrew sobie i krzywdzą najbliższych. Tak na prawdę nikt tu nie wierzy w wojnę, z zestrzelonym wrogiem chętnie wypiją kielicha, ale gdy tylko dostają rozkaz, lecą zabijać swoich potencjalnych przyjaciół. Piloci boją się okazywać strach, ale ten jest często silniejszy od nich.
Pełno tu scen które na pierwszy rzut oka nic nie znaczą, ale w gruncie rzeczy to rzetelny opis sytuacji w lotnictwie w czasie wojny. Całość zagrana znakomicie, oraz przepięknie sfotografowana. Walki powietrzne robią wrażenie, jak na rok produkcji zostały nakręcone wyśmienicie. Przyczepić się mogę tylko do ostatniej- dość przewidywalnej i strasznie chaotycznej. No i urwanie filmu jest akurat zabiegiem który trochę mi tu nie pasuje. Wątek miłości do prostytutki też zbędny jak dla mnie.
Całość jednak oceniam na mocne 7. Warto zobaczyć.

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Film znakomity i jak dotychczas o lotnikach z I wś. nikt nie zrobił lepszego (no może Błękitny Max plasuje się równie wysoko). Miłość do prostytutki to znakomity zabieg - w wojsku hierarchia obowiązuje we wszystkim i dlatego młody, przystojny, bogaty i dobrze ustosunkowany przegrywa wyścig, który normalnie powinien wygrać. Ale zdaje mi się, że widziałem zakończenie tego filmu w dwóch wersjach:
1) walka, zderzenie, McDowell wraca na lotnisko, przybywają nowi i McDowellowi zdaje się, że widzi Crofta stojącego przed budynkiem
2) walka, zderzenie...

ocenił(a) film na 7
lt_col_John_Sheppard

W takim razie może faktycznie widziałem jakąś pociętą wersję, bo motyw pętli byłby zabiegiem genialnym w tym wypadku i idealnie podkreśliłbym zarówno wydźwięk filmu, jak i pasował do sceny gdy Croft pojawia się po raz pierwszy w bazie.

ocenił(a) film na 8
Lucky_luke

Wesję z pętlą widziałem wiele (10 może więcej) lat temu, jeszcze na TVP. Teraz na Europie puszczają tylko tę z podciętym zakończeniem.

ocenił(a) film na 6
lt_col_John_Sheppard

W latach 90-tych nagrałem film na kasetę VHS z telewizji polskiej, lata później obejrzałem rip z DVD i również odniosłem przykre wrażenie, iż film został pocięty. M.in. brakuje bardzo dramatycznej sceny, gdy to w trakcie walki jeden z brytyjskich pilotów zajął się ogniem w kabinie trafionego SE-5 i wyskoczył bez spadochronu z płonącego samolotu...

ocenił(a) film na 8
Messerschmitt109

Tak. Ten wesołek, co w kantynie konstruował wyrzutnię granatów ręcznych.

Lucky_luke

Up the Irons! :D

ocenił(a) film na 7
krysiron

Samych Ironów lubię umiarkowanie. Ale zacytowany singiel uwielbiam :)

Lucky_luke

Dobre i to:)
Dzisiaj grają film w Iluzjonie, ale chyba jednak wybiorę "Body-Ciało" ze spotkaniem z Szumowską.

ocenił(a) film na 7
krysiron

Na takim spotkaniu można sobie strzelić selfie z reżyserką, czy raczej nie? :D (taka nurtująca mnie kwestia)

A "Body-Ciało" polecam: po seansie wydawał się zaledwie niezły, a podczas rozmyślań urósł do rozmiarów bardzo dobrego.

Edit: Ciekawe jaką wersję "Asów" grają, bo po temacie widzę że oglądałem tą gorszą- film nagle się urywa (montażyście naturalnie)...

Lucky_luke

W końcu Srebrny Niedźwiedź:)

Zależy od twórcy. Jak jest chętny i ma się wystarczająco dużo odwagi, to czemu nie:) Póki co Szumowskiej nie znam na tyle by uwielbiać. Ale bardzo żałuję, że nie wziąłem autografu od Mike'a Leigh:(

ocenił(a) film na 7
Lucky_luke

Nie widzę odpowiedzi, muszę przepchnąć dyskusję nic nie znaczącym postem

Lucky_luke

Po jakimś czasie się pojawiają.

Lucky_luke

Na pewno stara kopia z lat 70-tych. Może kiedyś powtórzą to sprawdzę:)

Lucky_luke

Pilot w jednostce zyl srednio 2tyg. To nie dotyczy "asow". Asem zostawalo sie po zestrzeleniu pieciu wrogich maszyn. Malo ktory z tych najslynniejszych dozyl konca wojny,

CyboRKg

Rene Fonck

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones